HomeO nas

O nas

Jesteśmy niezależnym teatrem lalek i cieni. Jedynym takim w Krakowie! 

Teatr Figurki powstał z potrzeby stworzenia miejsca, w którym dziecięca potrzeba opowieści i ciekawość świata spotykają się z pasją tworzenia teatru. Zajmujemy się teatrem dla dzieci, bo świat dziecięcej wyobraźni jest dla nas źródłem nieustannych inspiracji.

Nasza siedziba mieści się w samym sercu miasta, niedaleko Rynku, przy ulicy Sławkowskiej 14. Jesteśmy małym teatrem, z niewielką widownią, ale ogromną wyobraźnią i pasją tworzenia.

Wszystkim naszym spektaklom towarzyszą warsztaty

Dzieci nie tylko oglądają przedstawienie, ale tworzą, uczą się, poznają kulisy teatru i tworzą własne opowieści. Wyjście do teatru staje się dla nich aktywną, wielowymiarową przygodą!

Jesteśmy teatrem formy

Bawimy się nią i dzięki niej kreujemy zupełnie nowe światy teatralne. Jako jedyny teatr w Krakowie proponujemy spektakle teatru cieni i teatru papieru.

Teatr cieni jest naszą specjalnością

Wiemy o nim prawie wszystko! Wymyślamy cieniowe opowieści, eksperymentujemy ze światłem. Można u nas wskoczyć do (cieniowej) butelki, w trzy sekundy urosnąć do sufitu czy wyczarować kolorową łąkę. 

Nasze spektakle konsultujemy z ekspertami:

dziećmi, przedszkolakami i nauczycielami. Dzięki temu wiemy, że są one dopasowane do wieku odbiorców. 

Przywiązujemy ogromną wagę do warstwy wizualnej przedstawień.

Nasze lalki i scenografia przygotowywane są z największą dbałością przez zespół artystek. Tego też uczymy podczas zajęć, na których dzieci przygotowują własne lalki, kostiumy i elementy scenografii. 

Teatr dla dzieci jest dla nas niewyczerpanym źródłem radości.
Nam się chce chcieć!

Teatr Figurki to mały teatr, ale o wielkiej wyobraźni.

Nasz zespół

DAGMARA ŻABSKA

Założycielka i szefowa Teatru Figur Kraków i Teatru Figurki. Aktorka, reżyserka, pedagożka teatru. Absolwentka teatrologii UJ, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Figurentheater-Kollege w Bochun. Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Za reżyserię spektaklu „Król Maciuś I” otrzymała nagrodę w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Stypendystka Ministra Kultury w 2016 r.

MARTA HANKUS

Szefowa administracyjna i finansowa Teatru Figur Kraków. Absolwentka dramatologii UJ, producentka teatralna. Produkuje wszystkie spektakle teatru, koordynuje objazdy, projekty edukacyjne. Zorganizowała cztery festiwale teatralne dla dzieci i młodzieży. Stypendystka MKiDN w 2015 r. Ostatnim wyzwaniem Marty jest produkcja niestandardowych, „łamanych” ekranów cieniowych. Sprawa w toku.

TADEUSZ DYLAWERSKI

Pan Piórko, aktor, lalkarz, mim, pedagog teatru i cyrku, absolwent wydziału lalkarskiego we Wrocławiu i Studium Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Henryka Tomaszewskiego. Pracuje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury 2022. Najbardziej lubi kontemplować smak serniczków.

LUNA SAWKA

Z wykształcenia aktorka, plastyczka, wokalistka i teatrolożka. Teatr połączył jej pasje w piękną całość. Miłośniczka piękna, podróży, celebracji chwil z najbliższymi, spotkań z motylami i księżyców.

DOMINIKA BYRSKA

Aktorka, lalkarka, logopedka, prywatnie właścicielka psa, żółwia i gromadki patyczaków. Zakochana w teatrze formy i w lalkach. Ukończyła PWST we Wrocławiu. Współpracowała m.in. z Teatrem Animacji w Poznaniu, sceną marionetkową Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatrem Żelaznym.

Oprócz Teatru Figurek można ją zobaczyć na deskach Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

JOANNA MARIA PRUŚ

Absolutna fanka Teatru dla naj-najów i szeroko pojętej sztuki dla maluchów. Uwielbia książki o Muminkach czytane na trawie w cieniu drzewa z filiżanką ulubionej kawy flat white. Swoją pasję do aktorstwa rozwija w kilku teatrach: Teatrze Figurki, Teatrze Ulotnym, Teatrze Maska w Rzeszowie i Teatrze Fraktal. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale w Białymstoku. Żona i Mama.

TATIANA NIKOLAEVA

Aktorka i reżyserka teatru, nauczycielka aktorstwa. Założycielką i szefowa Kijowskiego Teatru „Lato” oraz szkoły aktorskiej dla dzieci i dorosłych. Studiowała, żeby być olejarzem, historykiem, menedżerem, ale nie mogła się odnaleźć…  Jeden polski spektakl, który pojawił się na festiwalu w Ukrainie – zmienił wszystko! Tatiana zakochała się w teatrze i uczyniła go nieodłączną częścią swojego życia.

DENIS LEMAIKIN

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i nauczyciel aktorstwa z Kijowa. Gdy miał 7 lat, stał przed listą zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i wybierał, gdzie się zapisać… i wybrał przeznaczenie na całe życie! Od tamtego dnia minęło 25 lat, w ciągu których Denis zdobył szerokie doświadczenie aktorskie w różnych teatrach w Ukrainie (a teraz i w Polsce).